Votivní tabule obnoveny

Na Květnově byly zásluhou ochotných a přičinlivých brigádníků vystaveny votivní tabule ("votiv-tafeln"), které kdysi byly umístěny v presbytáři kostela, na nové důstojné místo. 

 Při chátrání kostela a pozdějších opravách se tabule několikrát přenášely v rámci kostela. Stále se hledalo, kam by se nejlépe umístily, protože na původním místě byly trochu schovány za hlavním oltářem. Nakonec se našlo místo v opravené věži, kde je restaurovaná socha Panny Marie Lurdské. Zbylé desky budou ještě opraveny. Jedna z těchto votivních tabulí byla věnována i farnosti v Trutzhain, kde uchovávají kopii sošky Panny Marie Květnovské neboli Quinauer Madona a mají ji tam ve zdi mariánské kaple. Na votivních tabulích najdeme ponejvíce text s prosbou: "Maria pomoz" nebo s díkem: "Maria pomohla". Najdeme mezi nimi desky z Litvínova (bílá), z Chomutova, Jirkova nebo již zaniklé vesnice Brany (Prahn) u Března či z Červeného Hrádku. 

Nabízí se možnost ke stávajícím tabulím, které jsou evidovány od počátku 1.světové války do 50. let 20.století, přidat i tabulky ze současnosti - prosebné či děkovné, a také třeba v češtině (všechny dosavadní jsou v němčině).

Profesionálové z Německa si přinesli i vlastní "vercajk" neboli nářadí a brali vše důsledně a poctivě. Využili již předvrtaných otvorů v deskách a vymysleli nový symetrický obrazec. Omlouvají se za případné nepřesnosti, které jsou způsobeny kamenivem ve zdi. Já bych na to tak přísně nepohlížel. Však, posuďte sami. Tabule jsou ve věži k prohlédnutí kdykoli je kostel otevřený. Díky za dobré dílo. (napsal: Miroslav Dvouletý, admin)

VytisknoutE-mail

Citát pro dnešek!

"O kříži se nedebatuje, kříž se nese. Tak jdeme na to."
Carpe Diem
Květnov
P.Mgr. Miroslav Dvouletý
Římskokatolická farnost
Děkanství Jirkov
Kostelní 55
CZ
431 11 Jirkov
 

Bližší kontaktní informace